Yargıtayda dosya gözükmüyor

yargıtayda dosyası gözükmeyen vatandaşlar ne yapacaklar ?

yerel mahkemeden ceza aldınız ya da haklı bulunduğunuz bir davanız var diyelim. yerel mahkemenin verdiği kararın kesinleşebilmesi için yargıtay aşaması vardır. yargıtay ankara ilimizde olup bütün türkiye’deki mahkemelerden çıkan sonuçlar ankara’daki yargıtaya gelmeden, burada onaylanmadan kesinleşmiş sayılmazlar.

yerel mahkemeden aldığınız cezanın kesinleşip kesinleşmediğini ya da hangi aşamada olduğunu yargıtayın kendi sitesine girerek öğrenebilirsiniz. ancak yargıtayın dava sorgulama ekranında, davanızın sonuçlarını göremiyorsanız ya bilgileri yanlış girip sorgulama yapıyorsunuz ya yerel mahkemeden çıkan karar henüz yargıtaya ulaşmadı ya da bilgileriniz sisteme girilmek üzere. merak etmeyin, dosyanız kaybolmaz, başına bir iş gelmez.

yargıtaya giden dosya sorgulama ekranında çıkmıyorsa biraz sabretmenizde fayda var. bu işler öyle ters işlerdir ki hiç ummadığınız bir anda dosyanız yargıtayın sorulama ekranında görünebilir.

yargıtayda dosya gözükmüyorsa yapacağınız ilk iş:

evvela, yerel mahkemenizin kalemini arayınız, dosyanızın ankara’ya gidip gitmediğini sorunuz. çünkü yerel mahkemeler iş yükü nedeniyle dosyaların yargıtaya gitmesini bazen geciktirebilirler. şayet dosyanız yargıtaya yollanmış ise beklemekten başka yapacak bir şeyiniz yok demektir.

 

7 yorum

 1. Selam ben son bir ay da dosyami gorebiliyordum ama simdi dosya bulunmaktadir yaziyor neden acaba zaman asimina ugrarsa silinirmi dosyam cunki yaklasik 10 yildir devam ediyordu dava en son temize gondermistim

 2. Benim 2016 dan beri devam eden mahkemem var mahkemede yargıtaydan doaya gelmedi denilip duruşmayı erteliyor. Ama yargıtayda doayamda gözükmüyor

 3. Benim yargıtaya dosyam 3.5 sene önce gitti ve e devlette hiç bişey gözükmüyor birde ben ankarada yaşayan biriyim bu kadar uzun sürede dosyamın yargıtaya ulaşıp karar verilmesi gerekmez mi ?

  • dosyanızın bulunduğu ilk mahkemenin kalemine gidin.(size davayı açan ilk yerel mahkeme yani) ve onlara dosyanızın akibetini sorun. belkide dosyanız yargıtaya gitmedi. belkide dosyanız yargıtaya gitmeden kesinleşti ve kapandı

   (7 günlük itiraz süresi içerisinde taraflardan herhangi biri dosyaya yani “karara” itiraz etmezse dosya otomatikman kesinleşir ve kesinleşen karar yargıtaya gitmez)

   bu hata çok yapılır ! karara taraf (lar) itiraz etmez ve dosya kesinleşir. ama taraf (lar) dosyayı yargıtaya gitti zanneder.

   kesinleşen bir karar yargıtaya neden gitsin ? yargıtaya giden dosyaya “itiraz” edildiği için yargıtaya gider. itiraz edilmiştir ve yargıtay bu “itirazı” görüşür. verilen karar yerinde mi, hukuka uygun mu, değil mi ? bunu kontrol eder…

Yorumlar kapatıldı.