Başka bir suçtan tutuklu olmak

başka bir suçtan tutuklu olmak demek bir ya da bir kaç tutukluluğunuzun olduğu anlamına gelir.

başka bir suçtan tutuklu olmak “diğer suçlarınızdan tahliye olmanız durumunda” size sorun çıkartacaktır. mesela, A suçu işlediniz, bir kaç sene öncede B suçu işlediniz diyelim… ve iki suçtan da tutuklusunuz. (cezaevindesiniz yani) A suçundan dolayı yargılandığınız mahkeme sizi tahliye etse ya da beraat ettirse cezaevinden çıkamazsınız. hemen B suçundan dolayı tutukluluk haliniz devreye girer ve siz cezaevinde kalmaya devam edersiniz. ta ki  diğer suçtan tahliye olana kadar.

sizi diğer suçtan tahliye edecek olan ise, “diğer suçtan” yargılandığınız mahkemedir…

kaç tane suç işlediyseniz adınıza o kadar mahkeme açılmıştır. ve bu suçların hepsinden tutuklanmış iseniz dışarı çıkmak için hepsinden tahliye edilmeniz gerekir. birinden tahliye olup diğerinden olmadığınızda cezaevinden çıkamazsınız.

cezaevine girmek çok kolaydır ama çıkmak ise çok zor. hele hele birden fazla tutukluluğunuz varsa işiniz dahada zor. birinden kurtulursunuz diğeri devreye girer. mahkeme bir suçunuzdan dolayı tutukluğunuzu kaldırır ve tahliyenize karar verir ama hakim karar metnine şunu yazar:

“başka bir suçtan tutukluğunu yoksa derhal salıverilmesine”

şayet başka bir suçtan tutukluluğunuz yoksa en geç (hafta sonları hariç) o günün akşamına kadar tahliye olur cezaevinden çıkarsınız. başka bir suçtan tutuklu olup olmadığını<ı cezaevinde bulunan infaz savcılığı saniyeler içinde kontrol eder ve başkaca bir suçtan tutukluğunuz varsa size cezaevinden salmaz. yatmaya devam edersiniz.