Sinir sıkışması neden olur, nasıl geçer ?

hemen hemen bir çok insanın başına gelen bir rahatsızlıktır bu. sinir sıkışması neden olur? sinir sıkışmasının belirtileri nelerdir ve nasıl geçer?

genellikle kollarda ve ayaklarını bir bölümünde yaşanan sinir sıkışması insanın doğal hareketleri kısıtlayarak günlük yaşamı olumsuz etkiler. öyle zaman gelir ki yaşadığınıza lanet edersiniz. peki sinir sıkışması nedir ? Sinir sıkışmasının belirtileri nelerdir, biz, kendimizde sinir sıkışması olup olmadığını nasıl anlarız ? sinir sıkışmasının doğal tedavi yöntemleri var mıdır varsa nelerdir ?

sizler için sinir sıkışmasına dair hepimizin kafasına takılan “bilinmeyenleri” araştıralım istedik. bu yazımızda sinir sıkışmasına dair önemli başlıkları yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

kas, kemik ve tentonların hasara uğraması sonucu meydana gelerek; zamanında uzman bir hekim tarafından tedavi edilmediğinde önemli sağlık sorunlarına yol açabilen hastalığa sinir sıkışması diyebiliriz. sinir sıkışması dediğimiz rahatsızlık, vücudumuzun hareketlerini kısıtlar, bizi rahat hareket ettirmez ve ayrıca şiddetli ağrılara neden olur. bütün vücudumuza yayılmış olan sinir sistemimiz beynimize vücudumuzun “yapacağı görevlerini” taşır yahut tam tersini yapar; beynin görevlerini vücuda taşır… bu sebeple vücut ve beyin koordine bir biçimde “hatasız” olarak çalışmaya başlar. beynin görevleri arasında duygu, algı ve hareketler vardır. Bunların bir bütün içerisinde tabii olarak işlemesi ile vücut günlük aktivitelerini sorunsuz olarak yapar. fakat yaşadığımız önemli bir deformasyon neticesinde “bu emir zinciri” hasar gördüğünde ciddi aksaklıklar ortaya çıkar. ortaya çıkan söz konusu bu rahatsızlık bir çok insan tarafından hayatının belli bir döneminde yaşanmıştır.

SİNİR SIKIŞMASININ NEDENLERİ NELERDİR ?

 • Kaza sonucu darbeye maruz kalma,
 • Oturma, hareket ve yatma pozisyonlarındaki ani hareketler ya da bozukluklar sonucu,
 • Fıtık gibi hastalıkla beraber ortaya çıkabilir,
 • Aşırı kiloluluk ya da şiddetli eklem ağrılarına neden olan romatizma esnasında,
 • Omuriliğin hasara uğraması,
 • Ruh hastalıklarının artması,
 • Bazı kişilerde genetik yatkınlıktan ötürü sinir sıkışması yaşanır.

VÜCUDUMUZDA MEYDANA GELEN SİNİR SIKIŞMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

 • Vücudun herhangi bir bölgesinde yaşanabildiğinden olduğu bölgede uyuşma ve his kaybının yaşanması,
 • Ayrıca o bölgede ağır ve yanmanın yaygınlaşması,
 • Kas güçsüzlüğüne bağlı hareket eksikliği,
 • Sıkışmanın öldüğü bölgedeki derinin ve kemiği yumuşaması,
 • Vücut ısısının hızla yükselip ve azalması,
 • Hava değişiminden çabuk etkilenme,
 • Merdiven çıkarken ya da ağır yük esnasında çabuk yorulma ve vücudun her yerinde şiddetli ağrılar yaşanması sinir sıkışması belirtileri arasındadır.

SİNİR SIKIŞMASINA DAİR BİR TEDAVİSİ YÖNTEMİ VAR MIDIR ?

tabi ki vardır ! belirtiler ardından hemen (konusunda uzaman; bu çok önemli) bir hekime başvurulmalıdır. genellikle sinir sıkışması hastalığın tedavisin için ilaç ve ortopedik’den destek alınır. şayet ameliyat olma olasılığı düşük olan hastalıkta yatıştırıcı ilaçlar verilir. bütün bu süreçleri siz değil, hekimiz takip etmelidir.

yapacağınız en ufak bir yanlış hareket ya da yanlış ilaç kullanımı neticesinde düzelmesi basit olan sinir sıkışması rahatsızlığı aylarca hatta yıllarca düzelmez.

nerede yanlış yaptım diye hayıflanır durursunuz. işte bu türden olumsuz durumların önüne geçebilmek adına mutlaka ama mutlaka bir hekimin kontrolü altına girmek gerekir.

Fizik tedavi bu hastalıktaki en ideal yöntemdir. Bu yöntem genellikle ileri yaşlardaki kişilere verilir. Ayrıca doğru duruş, bol bol dinlenme, sıcak havlu ya da sıcak su uygulaması ile beraber masaj gibi uygulamalarla ağrı ve şiddeti azaltabilirsiniz.

SİNİR SIKIŞMASINA DOĞAL TEDAVİ

PROF. DR. SARAÇOĞLUNA GÖRE SİNİR SIKIŞMASINA DOĞAL ÇÖZÜMLER NELERDİR ?

malzemeler:

 • 15 adet kuru kiraz sapı
 • Bir avuç ısırgan otu
 • 1/5 bardak içme suyu

adnan saraçoğlu hocamızın sinir sıkışmasından kurtulmak için uygulamanız gereken kürü için yapmanız gereken işlem çok basit; kaynayan suyun içerisine kurumuş kiraz saplarını atın. kısık ocak da 5 dakika kaynatın. (kaynama süresi 5 dakikayı geçmesin çünkü fazlası zarar) öte yandan ısırgan otunu ekleyip 3 dakika daha kaynatın. hazırlamış olduğunuz bu kürü yemeklerden bir saat sonra bir bardak olarak afiyetle içiniz. bir ay boyunca bu kürü uygulamanız gerekir. 1 aydan evvel gözle görülür bir sonuç alamazsınız bu bakımdan kurallara riayet etmelisiniz. adnan hocanın tarif ettiği bu kür sayesinde vücudumuzda deforme olan tüm virüs ve bakteriler atılırken genç hücre oranınında artacağını görebileceğiz.