Şarköy’ün en iyi yeri neresi ?

bilindiği gibi şarköy tekirdağ ilinin bir ilçesidir. şarköy kendi halinde bir ilçedir. gelişmemiş bir yer demek yanlış olmaz. şarköy yıllardır aynıdır. 25 sene önce şarköy’e gitmiş olan biri şu anda gitsin hiç bir şeyin değişmediğini kendi gözleriyle görecektir.

şarköy’de doğalgaz yoktur. alt yapı çalışmaları bir kaç sene evvel bitti sanırım ama ilçeye hala doğalgaz bağlanmadı.

şarköy’ün merkezi dediğimiz yer bana göre 5 para etmez bir yer. kalabalık, kargaşa, sıkış tıkışlık, kontrolsüz yapılaşma, hurdavat evler filan… param olsa şarköy’ün merkezinden ev almam hatta bedava verseler de almam.

şarköy’de yazlığımız var. şarköy’ü avucumun içi gibi bilirim… söz konusu ilçede bir çok tanıdığım insan, arkadaşım, dostum var. bahsettiğim bu insanlar şarköy’ün yerlileri. yıllardır şarköy’de yaşamış büyümüş insanlar bunlar.bir çoğu şarköy’den dışarı adım dahi atmamış… hepsi birbirinden iyi, cana yakın insanlar. akıllarından kötülük geçmez, yardım sever ve neşeli insanlardır ama gel gelelim yaşadıkları yer bana göre 5 para etmez.

neden böyle ?

çünkü belediye çalışmıyor. belediye vatandaşa hizmet vermiyor. 1998 yılından bu yana şarköy’e gider gelirim hala aynı yerler, hiç değişmemiş yollar ve kaldırımlar. belediye burada ne iş yapıyor bilmiyorum.

neyse konumuz şarköy’ün en iyi yeri neresi ?

bana göre şörköy’ün iki tane güzel yeri var… birincisi aşağı kalamış diğeri eriklice. bu iki yer genelde yazlıkçıların olduğu yerler. eriklice ve aşağı kalamış şarköy’ün merkezine ortalama 8,10 km mesafede bulunur. merkeze göre daha sakin ve daha güzel bir yer. ama maalesef hizmet burada da sıfır. eriklice ve aşağı kalamış da bulunan yazlıkların kanalizasyon hatları yok. insanın inanası gelmiyor değil mi ? hemen her yazlığın yanıbaşında foseptik çukuru var. bu çukur kullanım oranına bağlı olarak dolar (2 günde de dolar 2 ayda da) foseptik çukuru dolduğunda vidanjör çağırmalısınız. vidanjör hizmeti parayla tabi 🙂

paranız varsa eriklice de ya da aşağı kalamış da bir arsa satın alıp bu arsanın üzerine zevkinize göre güzel bir yazlık kondurabilirsiniz. gerçi hazır satılık yazlıklar var ama bu yazlıkların bir çoğu neredeyse 25 senelik ve duvarları yıkılmış, sıvaları dökülmüş kısacası hayatı kaymış bu yazlıklara dünyanın parasını istemekteler. yeni yazlıklarda var ama bunlarda muğla’daki antalya’daki yazlıklarla yarışıyor 🙂 biraz pahalı yani. en iyisi bir arsa satın almak ve zevke göre müstakil bir ev inşa etmek.

size bir tavsiye; sakına site içinden yazlık almayın. insanlarla anlaşmak zor. birinin olmaz dediği şeye diğeri olur diyor ve al sana kargaşa…

mesela site içinde  insanlar rüzgar girmesin diye balkonunu camla kapattığında diğeri gıcıklığına belediyeyi arayarak şikayetçi oluyor ve yapılan iş yıkılarak sahibine ceza kesiliyor. nerede çokluk orada b.kluk yani…