100 m2 eve kaç ton demir gider ?

inşaat demek demir demektir. bunu neden söyledik ? çünkü demir, kaba inşaatta en fazla parayı tüketen kalemlerin başında gelir. demir fiyatlarının aynı altın fiyatları gibi değişiklik göstermesinden dolayı, inşaat fiyatları da buna bağlı olarak değişir. demir ucuzsa yapılan inşaat ucuza mal olur, pahalı ise inşaatınız pahalıya mal olur.

köyünüzde, kasabanızda kendinize bir ev yapacaksınız… yapacağınız bu eve ne kadar demir gidecek ? bu soruya cevap vermek için evvela şu sorulara cevap vermek gerekiyor:

binaya ne kadar demir gideceğini hesaplamak için evvela yapılacak işlem, binanın kaç katlı olacağını, katların kaç metrekare olacağını ve bu binaya bodrum yapılıp yapılmayacağının bilinmesi gerekir.

diğer yandan, kullanılacak olan beton sınıfı ne kadar demir gideceği sorusunu cevaplamak da ayrıca önemli bir etken. bu kadar mı ? tabi ki değil; binanın kaçıncı deprem bölgesinde olduğu, binayı dikeceğiniz yerin ne kadar sağlam olduğu, bitişik nizam veya ayrık nizamda mı şeklinde inşa edileceği, bina yüksekliğinin ne kadar olacağı, ve temelde binanın oturma alanı, kolon sayısı da maliyeti ne inşaata kadar demir harcanacağını belirler

yapacağınız eve bodrum yapılacaksa radyal temelde perde betonları ile beraber 13 ton civarında demir kullanılabilir. şayet evinize bodrum yapmayacaksanız temelde 7 ton, ondan sonrası her kat için ortalama 3-4 ton civarında demir harcarsanız.

size şöyle bir formül verelim;

yapacağınız bir eve ortalama olarak (metrekare başına) ne kadar demir gideceği aşağıda verilmiştir :

 • binanın temeline yaklaşık olarak 38-40 kg demir gider/ 1 metrekare’ye
 • asmolen döşemede ise metrekare başına 32 kg demir gider
 • şayet normal bir kat için demir hesabı yapacaksanız metrekare başına 26 kg demir gider.

 

3 yorum

  • Hayrettin Bey iyi günler, bir mühendis arkadaşla görüşmenizi öneririm sizlere. Size kaba taslak bir metraj çıkartacaktır.
   İnşaat Mühendisi
   Berkin Alkış

 1. Merhaba ustalar kolay gelsin musatakil bir ev yaptiriyorum 130 metre kare bir evin tabliyeye kac ton demir gider kac mm demir almak gerekir

Yorumlar kapatıldı.