Kutusu açılmış ürünün (televizyonun) garantisi olur mu ?

bu öyle karışık ve keyfi uygulanan bir şeydir ki anlatamam. her şey o esnada gelen yetkili servis elemanlarının tutumuna bağlı. yetkili servis elemanları isterse kutusu açılmış olan bir ürünü garanti kapsamına sokar istemezse sokmaz. ama genel uygulamayı merak ediyorsanız şayet;  normalinde kutusu açılmış bir ürün garanti kapsamına girmez.


peki kutusu açılmış bir ürün neden garanti kapsamına girmiyor ?

size başımdan geçen bir olayı anlatayım…

bundan bir kaç sene evvel hepsiburada denilen yerden samsung marka bir televizyon aldım. parasını ödedim ve televizyon yola çıktı. bir kaç gün sonra da televizyonum kapıma kadar geldi. kargo görevlisi televizyonu bana teslim etti. kargo görevlisine senin yanında açıp bakalım kırık filan varsa tutanak tutalım dedim.
kargo görevlisi, kutuyu açmayın, garanti kapsamına girmez dedi. kargocuya hitaben iyide ya ekranı filan patlaksa, kırıksa ne olacak diye sordum ? bir şey demedi ve gitti.

televizyonu teslim aldım ve kutusunu açtım. kutuyu açarken de dikkat ettim bantlar daha önce açılmamıştı yani televizyonun kutusunu ilk açan benim.

şimdi sıkı durun;
kutuyu açtım, kutunun içinden sadece televizyon çıktı. ne kumanda, ne kablo nede televizyonun kullanım kitapçığı çıkmadı. deli gibi oldum bir anda. nerede lan bu kumanda, kablo filan ?.. küçücük televizyon kutusunu didik didik ettim ama ne kumanda ne televizyon kablosu nede kitapçık yok ! şaka gibi.

neyse dedik lanet olsun !

hepsiburada.com gene attı bize kazığı; bu yediğimiz kaçıncı kazıktı ?!
kurulum için servisi aradım bir kaç gün sonra geldiler.
samsung yetkili servis elemanları gelir gelmez ilk sordukları şey kutuyu neden açtınız oldu. dayanamadım açtım dedim yalan yok 🙂
servis elemanı ben bunu kuramam garantisini de başlatamam dedi. nasıl yani deyince anlattı malum hikayeleri…

“abicim sen bu televizyonu kargocudan teslim aldığında kutunun içinde şangırtı seslerini duysan da (yani televizyonun kırık olduğunu anlasan da) kutusunu açma ! biz geldiğimizde kutusunu kendimiz açacağız ve biz televizyonun kırıldığını gördüğümde size bir servis tutanağı yazacağız ve siz bu tutanakla ürünü nereden aldıysanız yenisiyle değiştireceksin dedi.

söyledikleri mantıklı gelmişti bana !


iyide kutunun içinden kumanda, kablo ve kitapçık çıkmadı diye sorduğumda adam bana inanmıyor. olmaz abi öyle şey kesinlikle çıkar diyor.
lafı uzatmadım, gözüme mi inanacağım adamın söylediklerine mi ? çıkmadı işte kardeşim ötesi var mı ?

yetkili servis elemanı bana ufak bir kıyak yaptı ve televizyonu çalıştırmam için bana ücretsiz kablo verdi ama kumandayı veremem dedi.
Allah’dan televizyon çalışıyordu; şayet televizyon çalışmasaydı gitmişti paracıklarım 🙂

DİKKAT: özellikle televizyon gibi ürünleri kargodan teslim alırken kutusunu kesinlikle açmayın. bırakın kutusunu yetkili servis elemanları kendileri açsın. kutuyu ilk olarak yetkili servis elemanları açarsa televizyon kırıkta çıksa bozuk da çıksa sorumluluk onlara ait.