Bu yazıyı okumadan evinize beyaz eşya servisi çağırmayın !

hepimizin evinde çeşit çeşit beyaz eşya var ve hepimizin evinde bulunan bu beyaz eşyalar bazen kullanıcı hatasıyla ve bazende “kendi kendine” olmak üzre arıza çıkartırlar. mesela çalışmakta olan ve üstelik o an içinde çamaşır olup yıkama halindeki bir makine küt diye bir anda arızalanır. ya da buzdolabımız soğutma yapmaz. böyle aksi durumlarla bir çoğumuz karşılaşmışızdır ve gerçekten de sinir bozucu anlardır bu anlar.

evimizde kullandığımız beyaz eşyaların bozulması durumda yaptığımız ilk iş, mahallemizde tanıdığımız bir tamirci yok ise hemen internetin başına oturmak ve yetkili bir servis bulmaya çalışmaktadır.

beşiktaş’da yaşıyoruz diyelim ve çamaşır makinemiz bozuldu…internetin başına geçtik ve bosch beşiktaş yetkili servis diye yazdık…karşımıza, yetkili servis kılığında gizlenmiş merdiven altı bir sürü iş yeri numarası çıkacaktır. bu servis numaralarının bir çoğunun sitesi emin olun gerçek yetkili servislerin web siterinden daha göz alıcı ve zengindir.


çamaşır makinesi bozulan şahıs internetin başında karşısına ilk çıkan numaralardan birini tıklayacak ve yetkili servisi aramıştım çamaşır makinem bozuldu diyecektir.. karşısında ki üçkağıtçı ise tabi efendim bir servisiz diyecektir (aslında yetkili servis olduğu filan yok) daha sonra sizden adres ve iletişim bilgileriniz alan bu YETKİSİZ kişiler çamaşır makinenizi tamir etmek için evinize gelirler.

ve süreç başlar…

diyelim ki çamaşır makineniz garantili…yetkisiz servis elemanları kendilerini yetkili servis elemanları gibi tanıtıp evinize geliyor ve başlıyorlar makinenizi tamir etmeye…
çamaşır makinenizin bozulan bir aksamı ya da değişmesi gereken bir parçası varsa bunu orjinaliyle değil yan sanayisi ile değiştiriyorlar…
ve aldıkları ücret dudak uçuklatıyor…
ve sıkı durun !
garantisi devam eden çamaşır makineniz bir anda garanti kapsamı dışında kalıyor. çünkü bütün beyaz eşyalarda değişmeyen bir kural vardır; ürünlerin yetkisiz kimseler tarafından kurcalanması, o ürünün garanti kapsamı dışında kalmasına sebeptir.

peki ne yapacağız ?

yapacağımız işi çok basit. yetkili servis çağırmak için o ürünü satan firmanın kendi web sitesine gireceksiniz. mesela arçelikse arcelik.com.tr, vestel ise vestel.com.tr… daha sonra firmanın telefonlarından yetkili servis istediğinizi karşınıza çıkan yetkiliye söyleyeceksiniz ve bir kaç gün içerisinden adresinize gerçekten yetkili servis elamanları gelecektir.

dikkat edin ve kendini yetkili servis olarak tanıtan bu üç kağıtçılara prim vermeyin.