Bu yazıyı okumadan duşakabin yaptırmayın

duşakabinler banyoların vazgeçilmezidir

banyolar için duşakabin hayati öneme sahip ürünlerin başında gelir.bir banyoda duşakabin olmasa o banyoda duş almak, banyo yapmak öyle zorlaşır ki; bunu da ancak yaşayan bilir… sağa sola suç sıçrar, hele bir de banyonuzda alanınız gereğinden fazla darsa, duş sonrası her şey ıslanır ve canınız çok sıkılır. duş almak istemezsiniz. yorgun argın iş yerinden evinize döndüğünüzde aklınızdan, şöyle güzel bir duş alayımda tv karşısına kurulayım şeklinde bir düşünce geçse de, duş yaptıktan sonra banyonuzda meydana gelecek sinir bozucu durum sebebiyle bu keyiften vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.

duşakabin yaptırmak her ev sahibi için olmazsa olmaz bir kuraldır. hele duşakabinin keyfini ve hayatımıza sağladığı kolaylıkları yaşamış ve tatmış bir kimse, kesinlikle duşakabinden vazgeçmez…

duşakabin yaptırırken nelere dikkat etmeliyim ?

duşakabin yaptıracağınız zaman dikkat edilmesi gereken hususların başında duşakabinin ölçüsü gelir. 70 lik bir duşakabinde duş almak insanı çok zorlar. banyo esnasında vücudunuz duşakabinin içerisinde her yana çarpar, duş teknesinin içine sabununuzu düşürdüğünüzde, eğilip sabunu almaya çalışırken kafanız sağa sola vurur. 70 lik duşakabin içerisinde birde banyo bataryasanın 20,25 cm varlığını hesaba katacak olursak, duşakabin içerisinde kullanım alanı büsbütün kaybolmuş olacaktır. hele birde kilolu bir insansanız 70 lik duşakabinde duş almanız inanın imkansızı başarmak gibi bir iş olacaktır. sağa sola hiç çarpmadan ve hiç sinirlenmeden 70 lik bir duşakabinde duş alıyor ve sağ salim çıkıyorsanız kendinizi kutlayabilirsiniz 🙂

duşakabin satın alacaksınız ideal ölçünüz 90 cm’lik bir duşakabin olmalıdır. 90 lık duşakabin içerisinde bir insan çok rahatlıkla duşunu alıp banyo keyfi yapabilir. 90 lık duşakabin içerisinde duş malzemelerinizi asmak için köşeye bir paslanmaz askı aparatı asabilirsiniz ama 70 lik bir duşakabinde böyle bir şansınız kesinlikle olmaz.

şayet banyonuz standatların üzerinde bir büyüklüğe sahipse 100 lük hatta 120 lik duşakabin bile satın alabilirsiniz. ne kadar büyük duşakabin o kadar relax banyo ortamı sağlar.

usta duşakabini yerine monte ederken işin başında durun

duşakabini sipariş verdiğiniz ve duşakabini yerine monte etmek için evinize geldiler… kesinlikle işin başında, ustaların tepesinde dikilmelisiniz. öyle bir dünyada yaşıyoruz artık, sırtınızı döndüğünüzde hemen arkanızdan dolap çevirmeye başlıyorlar. tabi bunu her usta için konuşmuyorum; işini harika yapan, güvenilir ve titiz ustalarımız olduğu gibi; üçkağıtçı, işten anlamaz insanlarda bol miktarda mevcuttur.

duşakabin yerine monte edilirken duşakabini düzgün, terazisinde monte ettirin, yamuk monte edilmiş bir duşakabin başınıza sorun çıkartır; kapısı kapanmaz, tekerlekleri yuvalarından çıkar…

en önemli dikkat edilmesi gereken nokta, duşakabin monte edildikten sonra banyo esnasında duşakabinin dışına su sızmasını önlemek için kabinin muhtelif yerlerini iyi bir silikonla silikonlamaktır. bu işlem o kadar önemlidir ki, şayet duşakabinin etrafı dikkatli bir şekilde silikonla doldurulmamışsa, banyo esnasında etrafa sular sızar ve para vererek yaptırdığınız duşakabinin bir mantığı kalmaz. silikon iyi marka olacak; mümkünse sista marka olsun. adi silokanla yapıştırılan yerler 3,4 ay geçmezden sökülür ve siz başladığınız yere dönersiniz.

özetleyecek olursak

demek ki duşakabin yaptıracaksak ve banyomuzda yeteri kadar yerimiz varsa büyük ebatlı bir duşakabin seçiyoruz. duşakabinin yerine monte edilmesi esnasında ustanın başında bekliyoruz ve silikonla kaçırması muhtemel yerlere silikon çektiriyoruz.

silikonun kurumu süresi ortalama 4,5 saatir ama tam kuruma 12, saati bulur. siz 24 saat geçmeden silikon çekilmiş yerlere elinizi sürmeyiniz ve kesinlikle ıslatmayınız.