Her asker tıraş olur mu ?

askerlik zamanınız geldiyse içinizde bir telaş, sevinç, hüzün; kısacası karmaşık duygular yaşatırsınız. sevinirsiniz çünkü askere gidiyorsunuzdur, hüzünlenirsiniz çünkü sevdiklerinizi göremeyeceksinizdir. hele birde ana kuzusu iseniz,  hayatınızda annenizden ve sevdiklerinizden hiç ayrılmamışsanız, askerliğin ilk günleri size çok zor gelecektir. ama alıştıkça keyifli, heyecan doludur.

yeni arkadaşlarınız olacaktır, kolektif hareket etmeyi öğrenecek, sorumluk alacak, eğitimden geçecek, bol bol spor yapıp sağlığınız koruyacaksınız. askerlikte bütün her şey belirli bir düzen ve disiplin içerisinde yürüdüğünden sizde bu düzene uyacaksınız ve doğal olarak kafa ve vücudunuz disipline girecektir. bir örnek verecek olursak, askere gitmeden evvel uyku saati bozuk biriyseniz, yeme içme konusunda sıkıntı çekiyor ve düzensiz besleniyorsanız askere gittiğinizde bu sorunların yavaş yavaş ortadan kalktığını göreceksiniz. kilosu düşük biriyseniz yavaş yavaş vücudunuzun kilo almaya başladığınız göreceksiniz. yeni arkadaşlar edindikçe, ortama alıştıkça farklı düşünmeye başlayacaksınız ve üzerinizden ilk günkü o stres kalmış olacak… ufak ufak zaman geçmeye başladıkça her şey daha kolay ve daha eğlenceli gelmeye başlayacaktır. yaşadığınızda sizde bu duyguları tadacaksınız.

askerliğin kendine has kural ve kaideleri vardır ve bu kural ve kaideler sivil hayatınızda yoktur. tuhaf tuhaf şeyler yaşarsınız; o ana kadar aklınıza gelmeyen şeyleri askerde yaşamaya başlarsınız. size teslim edilip zimmetlenen bir tüfeğin şarjörü kaybolduğunda onu bulmanız lazım. oysa o şarjör 10 dakika önce tüfeğinizde takılıydı, birisi gelmiş ve şarjörü yerinden almış, yani çalmıştır, başınız durup dururken belaya girmiştir işte 🙂 gördüğünüz gibi ipe sapa gelmez bir sürü hikaye… bütün bunlar hayatınızın sonuna kadar eşinize, dostunuza, çocuk ve torunlarınıza anlatacağınız eğlenceli hikayelerdir…

askere giderken mi ya da gitmeden önce mi tıraş olayım

başlığımız her asker tıraş olur mu sorusuna cevap vermekti. evet her asker tıraş olur. ülkemiz genelinde bulunan her asker ocağına teslim olan yeni asker olmuş bir genç tıraş olmak zorundadır. yaygın olarak 3 numara diye tabir edilen klasik asker tıraşını herkes bilir. işte olmanız gereken tıraş bu tıraştır.

biz, her askerin tıraş olacağını biliyoruz ama kışlaya teslim olmadan önce tıraşı kendimiz mi olsak ya da askerde mi olsak. ben sizin yerinizde olsam kışlaya teslim olmadan önce bir berberde saçlarımı 3 numaraya kestirir o şekilde kışlama teslim olurum. “neden” diyeceksiniz ?.. şunun için; ben askere gittiğimde saçlarımı traş etmeden kışlaya teslim olmuştum. askere teslim olanların saçlarını (3 numara değilse) kışlada keserler. saatlerce saçlarımın kesilmesi için sırada beklemiştim. sıra bana gelene kadar göbeğim çatlamıştı. ve berber koltuğuna oturduğumda makine doğru düzgün tıraş etmeyen bir eski püskü bir saç makinesiydi…kışlaya teslim olmadan evvel tıraş olmadığıma çok pişman olmuştum. saçını 3 numara kestiripde teslim olmuş diğer askerler kışlanın bahçesinde gezip tozar ve çevreyi ve birbirlerini tanımaya çalışırken biz sırada saçımızın kesilmesi için ter döküyorduk.

siz siz olun askere gitmeden evvel saçlarınızı mutlaka kestirip öyle kışlanıza teslim olun. ama şunu da söylemekte fayda var; her kışla benim gittiğim gibi 20 bin kişilik bir yer olmayabilir. daha az sayıda bir kışlaya düşerseniz işleriniz daha kısa şekilde halledilir. ama nereden bileceksiniz değil mi kışlanın sayısını filanını falanını. siz iyisi mi saçlarınızı 3 numaraya kestirip kışlanıza o şekilde teslim olun.