Beton donma kuruma süresi, beton dökerken hava sıcaklığı nasıl olmalı ?

beton, hayatımızın her alanında var olan bir şey. beton, o kadar önemli bir şey ki hayatımız işte bu malzemenin doğru olarak hazırlanıp hazırlamamasına bağlıdır. beton, doğru hazırlanır ve doğru malzemeler kullanılırsa meydana gelebilecek riskler o kadar azdır ama şayet beton dediğimiz şey acemice hazırlanıp içeriği uygun olmayan malzemeler barındırırsa emin olun bin anda dünyamız hem bizim hemde sevdiklerimizin başımıza yıkılır.

insanlar o kadar sahtekar olmuş ki arkanı döndüğün anda hemen bir dolap çeviriyor (tabi ki her insan için böyle bir suçlama yapmak doğru değil) yahu, arabanı araba tamircisine götürüyorsun. araba malzemeleri satan yerden de kaliteli bir araba yağı almışsın; hani güzel olsun, arabanın motoru daha uzun ömürlü olsun diye…elinde araba yağı araba tamircisine gidiyorsun ustaya diyorsun ki :

  • usta, bu yağı alda arabamın yağını değiştir. arabama bu yağı koy, benden yağ parası değil sadece işçilik parası al
  • usta tabi diyor

dükkandan çıkıp gidiyorsun ama arada bir şey unuttuğunu fark edip geri geldiğinde usta denilen sahtekarı arabanın motoruna başka bir yağı doldururken görüyorsun.

usta denilen sahtekar hırsız, aldığınız yağı açmamış; belli ki başkasına satacak ya da kendi arabasına koyacak.

gel de insanlara güven !

konumuz beton. daha önemli ya ! araba gene o kadar önemli bir şey değil alt tarafı arabanın motoru yanar ama ya betonun içine gerekli malzemeleri koymadan dikilen inşaat ? bu daha da riskli değil mi ?

size aşağıda betonla ilgili dikkat edilmesi gereken önemli bir kaç bilgi vereceğim;

HAZIR BETON, ÜRETİMİNDEN İTİBAREN YAK. 2 SAAT İÇERİSİNDE KALIBA YERLEŞTİRİLMEYE BAŞLANMASI GEREKİR.
BETON KALIBA 1, 5 M’DEN DAHA YÜKSEKTEN DÖKÜLMEMELİDİR.
BETONUN DONDAN KORUNMA SÜRESİ = + 10 DERECE SICAKLIKTA 3 GÜNDÜR.
BETON DÖKERKEN HAVA SICAKLIĞI = + 5 DERECE İLE + 30 DERECE ARASINDA OLMALIDIR. EN İYİ SICAKLIK +18 İLE +25 DERECE ARASIDIR.