Alarmlar işe yarıyor mu ?

hemen baştan belirtmekte fayda var şayet kalabalık ve kimin elinin kimin cebinde belli olmadığı bir şehirde yaşıyorsanız alarm filan pek de işe yaramaz.

ben istanbul’u baz alarak konuşuyorum çünkü ben istanbul’da yaşıyorum. istanbul’da bulunan evlerin ve dükkanların bir çoğunda alarm vardır. iş yeri ve ev sahipleri mekanlarına alarm taktırmak için ilgili firmalara her ay avuç dolusu paralar öder. çünkü satın aldıkları hizmet genelde aylık ödemelere tabidir.


alarm firmaları gelip evinize ya da iş yerinize bir kamera bağlar ve birde siren sistemi kurup giderler. alarm firmalarının kurmuş oldukları bu sistemin yüzde 80’lik kısmı sağlıklı olarak çalışır ama yüzde 20’lik kısmından bir hayır gelmez. arkadaşım iş yerine alarm taktırmıştı, denemek amacıyla bir hırsız gibi kendi dükkanına girmeye çalıştı ama ne alarm çaldı nede başka bir şey. morali fena bozuldu ve kurulan sistemi söktü attı.

iş yeri ve evlere takılan alarm sistemleri bir yana birde arabalara takılan alarmlar var. adamın 5 bin liralık arabasında alarm kurulu ve yanından bir motorsiklet geçtiğinde bangır bangır bağırıyor. işte insanlar bu alarm seslerinden öyle bıktı, öyle nefret etti ve öyle tiksindi ki artık sokakta alarm çaldığında bırakın camı açıp “ne oluyor yahu” deyip sağa sola bakmayı, lanet okuyarak açık camı varsa onuda kapatıyor. umurunda bile değil kimin alarmı öttü, çaldı, ne oldu, ne bitti diye merak bile etmiyor. yani evine iş yerine arabasına alarm takan bir kimse kendisi duymak için takıyor aslanda o alarmı 🙂 yoksa bir başkasının mekanında çalan alarm çoğu kimsenin umurunda bile değil.

önceden böyle bir şey yoktu. bırakın alarmı mahalleye yabancı biri girdiğinde ve aynı yerden bir kaç defa geçtiğinde biri kalkar hoop bilader kimi aradın diye usulüne uygun sorardı yabancıya kibarca…şimdi nerede o güzelim günler, o güzelim mahalle kültürü ? her yeri binayla doldurdular şimdide meydana getirdikleri bu rezaletten gene
kendileri şikayetçi oluyor. neyse konumuzda bu değildi zaten.

peki mekanımıza alarm taktırmayacak mıyız ?

ben onu demedim…imkanı olan varsa alarm taktırsın ama fazlada bir şey beklemesin. her ne kadar da doğru düzgün işe yaramasa da; alarm, şayet çalışırsa hırsızı paniğe sevk edip işini yarım bırakmasını sağlayabilir.

önemli mekanların; kuyumcu ve banka gibi yerlerin alarm sistemleri direk karakola bağlı filan deniliyor da ben ona da inanmıyorum. insan boğazlandığında yarım saatte olay mahalline gelen polisler bir alarmın ötmesiyle anında olay mahalline gelecekleri durumu; ne bileyim; bana şehir efsanesi gibi geliyor…

ben olsam alarma harcadığım parayı kapıyı ve pencereleri güçlendirmeye harcarım. çünkü hırsızların ne kamera taktıkları var nede alarm…ama sağlam bir kapıyı açmak öyle her babayiğidin işi değildir. ve hiç bir hırsızda etrafta çürük çarık bir sürü kapı vardır gidip de sağlam bir kapıyı açmakla, risk almakla uğraşmaz.