İnsanların camide sağa sola bakması

insanlar neden camide sağa sola bakarlar anlamış değilim.
camiye gidiyorsun ve kalabalık… millet kıbleye doğru dünmüş hocayı dinliyor ve önüne bakıyor. ama bazı tipler sağa sola bakıyor, camiye yeni gelenleri süzüyor, tepeden tırnağa izliyorlar… hele bazı tipler var ki kıbleye doğru oturup hocayı (cuma namazlarında) dinleyeceklerine tam ters istikamete doğru oturmuşlar, bacaklarınıda gelişigüzel uzatmışlar sanki çayırdalar.


insanı rahatsız eden bu tipler neden milleti izlerler bilmiyorum. bakışları öyle manasız ve boş ki aslında bu tiplerden bazıları nereye baktıklarını ve ne yaptıklarını da bilmiyor.
bir gün cuma namazı için camiye gittim ve saflardan birine oturarak hocayı dinlemeye başladım. 3,4 metre sol tarafımdaki bir tip arada bana bakıyor… onun bana baktığını ben görebiliyorum ama o benim onu kestiğimin farkında değil. herif deli gibi bana bakıyor.


sadece bana baksa iyi, yeni gelenlere, sağa, sola… elimle hayırdır ne bakıyorsun gibilerinden bir işaret yaptım. oralı değil, adamcağız beni görmüyor 🙂
işte o zaman anladım herif boş kafa ve beyinle etrafı izliyor. adama el kol hareketi yapmama rağmen üstelik göz göz olmamıza rağmen bana tepki vermiyor, daha doğrusu beni görmüyor bile.

camide oturmanın bir adabı vardır, camide konuşulmaz, kafana göre oturamazsın camide. ama maalesef bizim insanımız camiye girdiklerinde sanki kahvehaneye girmiş gibi yanındaki insanla, arkasındaki insanla lak lak yaparak konuşurlar. mevzuları bitmez, etrafındaki insanları rahatsız ediyorlarmış umurlarında olmaz bunların. mesela ben bu geveze tipler yüzünden hocanın ne dediğini anlayamıyor, kafamı tamamen hocaya veremiyorum. vıdı vıdı konuşup duruyorlar. işte bu o kadar yanlış bir şey ki. bu münasebetsizliğin içinde kul hakkı bile var aslına bakarsanız.


camilerde, ibadet alanlarında kesinlikle konuşmamak lazım ama gel de bunu bu adamlara anlat. bir şey desen, adamı uyarsan sana ne hemşerim diyecek ve bu seferde saracaksın başına belayı.