Yangın-duman dedektörü, doğalgaz alarm cihazları işe yarıyor mu ?

biz millet olarak doğru düzgün tedbir almasını bilmiyoruz. Allah’a emanet yaşıyor diyorlar ya hah işte tamda o hesap.

samimi olalım; kaçımızın evinde yangın-duman dedektörü var ? kaç kişinin evinde doğalgaz kaçak dedektörü  var, kaç kişinin evinde karbonmonoksit dedektörü var ? eminim 100 hatta 300 hatta 500 kişiden birinin evinde vardır bu saydıklarımdan bir tanesi. oysa ne kadar önemli şeyler bu bunlar ! çoğumuzun evinde çocuk-bebek var. bu çocuklar, bu bebekler elinde çakmakla ya da başka bir şekilde ( çocuk bu, akla hayale gelmeyen işler yapar) yangın çıkartabilir, büyük kazalara sebebiyet verebilir. hepimiz biliyoruz ki çocuklar arkamızı döndüğümüzde yapacaklarını yapar 🙂 işte bu bakımdan dikkatli ve en önemlisi tedbirli olmakta çok ama çok büyük fayda var.

3MK-COB pilli karbonmonoksit dedektörü

benimde dünyadan haberim yoktu. karbonmonoksit dedektörü, yangın-duman dedöktörü ve doğalgaz dedektörü gibi cihazlar nedir bilmiyordum. söz konusu cihazlarla tanışmam ise tanışmam şöyle oldu:

mahallemizde bir yakınımızın kiraya verdiği evi boşaldı. evde oturan ise amerikalılar… 7 senedir semtimizde yaşıyorlardı. mahallemizi öyle sevdi ki bu amerikalılar işleri icap etmeseydi gitmeyeceklerdi ama işleri gereği gitmek zorunda kaldılar.

amerikalılar evi boşalttılar. adamlar 7 sene oturduğu evi 7 sene önce nasıl teslim aldılarsa o şekilde bıraktılar. duvarlar tertemiz, kırık dökük bir yer yok, her yeri silip süpürüp, paspas yapıp teslim ettiler.

biz alışık değiliz böyle şeylere ! zira bir çok kiracı gerisinde leş gibi olmuş, her yeri kararmış, darmadağın bir ev bırakır. sonra bu evin yeniden tadilatı yapılır.

yangın duman dedektörü

amerikalıların bıraktığı boş evin içinde geziyorum… mutfakta duvara monte edilmiş bir cihaz gördüm. bir tanede tavanda var. bir tanede mutfağın başka bir yerinde. tam 3 tane cihaz koymuşlar mutfağa. adamlar o kadar dikkatli ve tedbirli yaşıyorlar ki duvara astıkları 3MK-COB pilli karbonmonoksit dedektörü denilen cihazın fiyatı 500 lira. diğerleri ucuz. 30 ila 40 lira arasında değişen cihazlar bunlar. yani en pahalı olanı 3MK-COB pilli karbonmonoksit dedektörü. diğerleri ise yangında çıkan dumanı algılayan ve yüksek ses çıkartarak ev sakinlerini uyaran duman dedektörü. diğeri ise herhangi bir doğalgaz kaçağını anında algılayarak uyarı veren bir dedektör.

yani sırasıyla:

  • karbonmonoksit dedektörü
  • yangın-duman dedektörü
  • doğalgaz kaçağını algılayan dedektör.

üçünün de yaptığı görev ayrı ayrı.

vay anası dedim kendi kendime !

kendi evimi boşver tanıdıklarımın evinde dahi hiç böyle cihazlar görmedim. oysa bu tip cihazlar yeri geldiğinde hayat kurtaran cihazlar. ne bileyim; mesela ocakta pişmekte olup da unutulan bir yemeğin yanık kokusunu anında algılayarak sesle uyarı veriyor ve o anda mutfağa koşuyorsunuz olası bir yangını büyümeden hemen kontrol altına alıyorsunuz. diğer cihazlarda aynı şekilde insan hayatını korumaya yönelik şeyler.

amerikalıları övmek, büyültmek, yüceltmek anlamında konuşmuyorum !! hiç de öyle bir niyetim yok ama ben bu adamların evinde aldığı tedbirleri gördükten sonra aynı tedbirleri kendi evimde almaya karar verdim. belkide amerikalıların evindeki bu cihazları görmeseydim tedbir filan alacağım yoktu.

bizim böyle şeyler aklımıza gelmiyor ki birader !

doğalgaz kaçağı dedektörü

ilk işim yukarıda kısaca zikrettiğim 3 tane cihazdan satın almak oldu. ha bu arada yangın yani duman dedektöründen her odaya birer tane aldım. zaten 25 lira civarında bir cihaz. bu cihazın içine 9 woltluk bir pil takıyorsunuz, taktığınız pil 1 sene dayanıyor. masrafsız ve zahmetsiz cihazlar yani… daha sonra yaptığım diğer önemli bir iş, evimi yangına, sel ve su baskınlarına karşı sigortalatmak oldu. 60 metrekarelik evimi anadolu sigortanın konut paket sigortası ile 325 liraya 9 taksitle sigortalattım. ayda 36 lira ödiyecem, kafam rahat. ama inşallah bu sigortaya ve bu önlemlere gerek kalmaz.

şu laf ne kadar doğru:

tedbirini al taktiri Allah’a bırak !