Dünyanın en iyi bıçakları nerede üretilir ?

bıçaklara karşı bir tutkum var. oturup saatlerce bıçak yapım videoları izleyebilirim. yanlış anlamayın; öyle katil ruhlu biri değilimdir. al şu bıçağı şu tavuğu kes desen kaçar giderim. benimkisi merak, metale olan ilgi ve sevgi.

bıçak videoları izlemeyi seviyorum. dünya üzerinde öyle manyak bıçak ustaları var ki, adamlar yaptığı işe aşıklar. bu ustaların bir atölyeleri var içerisinde yok yok. özel sistem kurmuşlar. bizim miller tutturmuş bir laz bıçağı, bursa bıçağı sivas bıçağı bilmem ne bıçağı diye gidiyor. sanıyor ki dünyanın en iyi bıçakları burada üretiliyor. biraz sonra size bir kaç video adresi vereceğim, oturup kendiniz izleyin. bakın adamların işi nasıl tekniklere döktüğünü, hiç acele etmeden bir bıçakla nasıl aylarca uğraştıklarını kendiniz görün.

bana göre japonlar dünya bıçak piyasasında en usta millettir. bu benim fikrim. sende çıkarsın dünyanın en iyi bıçaklarını bizimkiler üretiyor diyebilirsiniz, eyvallah derim 🙂

japon katana kılıç yapımını izliyorum. katana yapımı bıçak yapımından daha zordur. adamlar katanayı 1 ayda hatta bir aydan fazla uzun zamanda yapıyorlar. katana ne mi ? hani şu japon samuraylarının belinde olan ve dünyanın en keskin kılıcı. işte size bir katana resmi

yukarıda bir katana görmektesiniz. bu kılıç tamamen el yapımı bir kılıçtır. bu kılıcı dövmek için adamlar makine bile kullanmıyorlar. günlerce, haftalarca, aylarca bu kılıcı dövmek, ona defalarca su vermekle uğraşıyorlar. tabi birde bu sanat eserini bileyleme süreci var ki o tam kafayı yemelik. japon usta eline alıyor bu katanayı; yavaş yavaş, günlerce haftalarca bu kılıcı jiletten daha keskin bir şekle sokuyor. ustanın hiç acelesi yok, zaman durmuş donmuş, sadece yaptığı iş var.

yukarıda ki katana resimlerini incelediğimizde bu kılıcın ne kadar kusursuzca imal edildiğini anlayabiliyoruz. özenle ve büyük bir emek harcanarak imal edilmiş bu samuray kılıcı, tabi ki hak ettiği karşılığı görmelidir. bugün gerçek bir katana ( gerçek katana diyorum çünkü piyasada gerçek adı altında avrupalıların, amerikalıların ürettiği bir sürü taklit katana var) 15,20 bin dolara hatta daha fazla bir paraya alıcı buluyor. çok param olsa hiç acımadan bende veririm 🙂

japonları adi malı olmaz. almanın, abd’nin adi malı olur da japonun adi bir malı olmaz. japonlar dünya üzerinde bana göre tek ciddi millettir. japon hayranı değilim, aksine hiçte sevmem japonları ama bir hakikati de teslim etmek gerekir. japonlar, gaddar oldukları kadar son derece nazik, güler yüzlü insanlardır. japonlar o kadar nazik ve kibar bir millettir ki, ülkelerine gelen turistlerden dert yanarlar. ne için dert yanarlar, kendi ülkesine gelen turistlere neden sitem ederler bilir misiniz ? kaba diye, güler yüzlü değil diye, nazik değil diye.

şaheseri yani katanı bir kenara bırakacak olursak japonlar, bıçak yapımı konusunda da dünyada bir numaradır. japonlar deniz canlılarını severler. deniz canlılarını kesip biçip doğramak, onlara 50 türlü şekil vermek için birbirinden manyak bıçaklara sahiptirler. emin olun, hayatınızda görmediğiniz kadar bıçak çeşidi var bu adamlar. hepside birer sanat harikası.

bıçak demek evvela ham madde demektir. ham maddesi 5 kuruş etmeyen bir “maddeyi” alıp bıçak yaparsan yaptığın bıçakta 5 kuruş etmez. biz bıçak yapım işini şöyle biliriz; gider çeliği alırız onu döve döve ısıta ısıta suyunu veririz hepsi bu… aşağıda japonların katanayı yaparken ilk önce ham madde teminini dikkatle inceleyin. bakın ham madde yapmak için bile adamlar günlerce uğraşıyorlar, bir sürü adam işin başında heyecanla, coşkuya bekliyor. daha sonra elde ettikleri bu maddeyi bazı “karbon” gibi maddelerle karıştırarak dahada güçlendiriyorlar. elde edilen bu madde değişik dövme teknikleriyle, bazı maddelere batırılıp çıkartılarak mukavemeti daha artırılıyor. bu adamlar yüzyıllardır bu işle uğraşıyorlar. deneme yanılma yöntemiyle bile olsa kim bilir bu uzun zaman zarfında ne gibi bilgilere sahip olmuşlardır.

aşağıda ki videoyu izlemenizi isterim.