antigron kablo

6 mm bakır kablo kaç amper çeker ?

6 mm antigron kablo kaç amper çeker ? 

dikkat edin 6 mm antigron kablo dedim ! yani içi çok telli kablolardan söz etmiyorum; bu karıştırılmasın !

antigron kablo; bilindiği gibi tek telli kablodur ve bu kablo inşaatın ana elektriklerini taşır. mesela binanın hemen kapı girişinde bulunan kofradan dairelere yani 5 ya da 6 ve ya diğer katlara hep bu kablo ile elektrik hattı ulaşır. sıvanın içine, plastik boruların içindedir. sağlam ve dayanıklı kablodur.

antigron kablo 3

bizim asıl merak ettiğimiz mesele ise 6 mm antigron kablonun kaç amper taşıyacağı ?

şunu çok rahatlıkla söylemek isterim (bizzat denendi) 4 adet 2000 watt elektrikli sobayı 1 gün çalıştırdık. bu kabloya bağladığımız sigorta ise (şalter) 40 amper idi.

antigron kablo 2

1 mm antigron kablonun 6 ampere kadar çektiği gerçeğinden yola çıkacak olursak 6 mm kablonun 36 amper çekeceği sonucuna ulaşırız. tabi burada aradaki kablo mesafesi çok ama çok önemlidir. çok uzun mesafeli kablo çekildiği zaman kablolar çok çabuk ısınacağından ciddi risk oluşturur.

antigron kablo 1

işin uzamanı değilim ve ben edindiğim tecrübelerden yola çıkarak bu yazıyı yazdım. lütfen burada yazdıklarımı “kabul edilmiş bir gerçeklik” olarak değerlendirmeyiniz.

bir elektirik ustasına danışmadan kesinlikle bir işe kalkışmayınız.

2 comments

  1. 30m 2*6 antigron kablo 10.000w gücündeki bir makinayı çalıştırır mı? 30m 2*6 antigron kablo kaç ampere kadar yük çeker

Comments are closed.